Hedefli Genom Düzenleme (CRISPR-CAS9)


Bugüne kadar insanlığın keşfetmiş olduğu en etkili,en hızlı ve en başarılı genom değiştirme yöntemi olan CAS9 duyarlı genetik manipülasyon yöntemi olduğundan bilim camiasında bir hayli ilgi görmektedir. Peki bu yöntem tam olarak nedir ve nasıl işler?

Genom bir türe özgü olan genlerin tümüne denilir. CRISPR-CAS9 da kullanılan yöntem genomun belirlenen bölgesindeki iki DNA iplikçiğini kesebilen moleküler bir makas görevi gören CAS9 enzimi ile belirlenmiş olan bölgeye DNA parçası eklemek veya çıkarmaktır.

Peki CAS9 enziminin doğru yerleri kesmesi nasıl sağlanır? Daha önceden yapının içinde tasarlanmış olan küçük (yaklaşık 20 bazlık) Rehber RNA bulunur. Uzun olan RNA iskeleti DNA ya bağlanır. Rehber RNA sayesinde CAS9 doğru noktaya yönelir.Burada Rehber RNA nın görevi belirli bir dizilimi bulup bağlanmaktır. CAS9 ise ilgili yere gider ve DNAnın iki iplikçiğinde de kesik oluşturur. Bu aşamada DNA kesik yeri fark edip onarmaya çalışırken bilimciler ilgili hücrenin bir veya birden fazla geninde değişiklik yaparlar.

Bu yöntem insanların ORAK HÜCRELİ ANEMİ,PIHTILAŞMA HASTALIĞI,KAS DİSTROFİSİ ve KÖRLÜK gibi birçok kalıtsal hastalığına çare olma potansiyeline sahiptir.

Ä°lgili resim


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

42

Diğer Beğenebileceğiniz Paylaşımlar

Daha Fazlası: Araştırma

Diğer Paylaşımlarımız