Biyoteknolojiye Hazır Mıyız?


Genetik bilimi geliştikçe, bilim insanlarının canlılar üzerinde yapabileceği değişikliklerin sayısı da artıyor.

Bu değişiklikler insan yaşamını daha kolay hale getirme, diğer canlıları koruma ve genel olarak çevresel sorunları önleme gibi amaçlara hizmet ediyor. Ancak bu kadar büyük bir gücün denetim altına alınması şart. Yoksa istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Biyoteknoloji kelimesini duyduğunuzda en başta “genetiği değiştirilmiş bakteriler” aklınıza gelmiştir muhtemelen. Evet, aslında öyle!

Ancak bakteri dediğimizde aklınıza kirlilik ya da hastalık geliyorsa daha detaylı okumaya başlayabilirsiniz. Bilim
insanları bakterileri bize karşı değil, bizim yararımıza kullanmanın yollarını araştırıyor.

Bazı şirketler için bakteriler, ilaç geliştirmede yeni bir yöntem niteliği taşıyor. Yani belirli bir amaç doğrultusunda üretilmiş olanlar, vücutta tümörlerle ve iltihaplarla savaşarak; kanser, şeker ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Bir diğeri genetiği değiştilmiş organizmalar ise hayvanlar ve yiyecekler.

Kesinlikle kullanım alanları ve yiyecek olarak satılması üzerinde çalışılması ve düzenleme yapılması gereken bir alan. Özellikle laboratuvarda üretilen etler merak konusu. Ne yani, bu etleri kasaptan satın almamız mümkün olacak mı?

Karanlıkta parlayan bitkileri, parfümlü yosunları, her zaman açan çiçekleri de unutmamak lazım.

Bitkiler sadece besin değerlerinin ya da raf ömrünün artırılması için düzenlenmiyor. Mesela şehirlerdeki hava kalitesini artırmak için hoş kokulu yosunlar üretiliyor.

Parlayan bitkiler ya da uzun ömürlü çiçekler de geliştirilen diğer ürünler arasında. Bu ürünlerin insanlara karşı bir
zararı olabileceği düşünülmüyor ancak doğal ekosistemi bozabilecekleri için denetlenmeleri gerekiyor.

Gen yönetimine de kısaca değinecek olursak; yapılan en kapsamlı çalışmalardan birisi sadece bireysel olarak hayvanların değil, bir türün genlerini tamamen değiştirmek üzere yeni nesillere aktarılacak genetik farklılık üretmek…

Bu çalışma özellikle sıtma gibi hastalıkları yayan hayvanların genlerini değiştirerek hastalığın önüne geçmeye dayanıyor.

“Gelecekte, biyoteknolojik gelişmeler hayatımızda neleri değiştirecek?” sorusunun yanıtını hep birlikte göreceğiz ama bu alandaki sonuçlar iki önemli faktöre bağlı olacak gibi görünüyor. Birincisi geliştirilecek olgunun ihtiyaç duyulması, ikincisi ise bilim insanlarının hayal dünyası…

Kaynak: ZDNet


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

33

Yorum

Diğer Beğenebileceğiniz Paylaşımlar

Daha Fazlası: Araştırma

Diğer Paylaşımlarımız