Dünya üzerindeki her insanın parmak izlerinin farklı bir yapıya sahip olduğu bilinen bir gerçektir.  Parmak izlerinin oluşumu, vücudumuzda gelişen diğer olaylarda oluğu gibi genlerin kontrolündedir. Parmak izlerinin oluşması ve gelişmesi sırasında ilk olarak en uç noktada deri üretilir. Daha sonra fizikte yüzey bükülümü adı verilen bir olay ile bu deri büzülür. Derinin büzülmesi rastlantısal olduğu için parmak izleri birbirinden farklı olmaktadır.  Öyle ki tek yumurta ikizlerinin bile parmak izleri farklıdır.

İnsanların parmak izlerindeki farklılıkların sebebi?

İnsanların parmak izlerinin neden birbirinden farklı olduğunu anlamak için parmak izlerinin oluşma sürecine göz atmak gerekmektedir. Bir insanın parmak izleri anne rahmindeyken oluşur. Gebeliğin 10. haftasında başlayan süreç 16-17. haftasında tamamlanır. Parmak izlerinin şeklini belirleyen, derinin en dış katmanı olan epidermis ile daha içteki katman olan dermis arasındaki etkileşimdir ve bu etkileşimi belirleyen pek çok etken vardır. Örneğin kan basıncı, kandaki oksijen miktarı, hormon seviyeleri, parmaklar ile amniyotik sıvı arasındaki etkileşim ve fetüsün rahim içindeki hareketleri bu etkenlerden bazılarıdır. Haftalar süren bir süreç boyunca tüm bu etkenlerin iki ayrı fetüs için aynı olması olasılık dışı olduğu için insanların parmak izleri birbirinden farklıdır.

İnsanların parmak izlerinin farklı olma nedenlerinin genetik ve rastlantısal dizilim ile ilişkilidir. İnsanların her birinde parmak izleri farklı olduğu gibi, bir insanın her bir parmağında bulunan izde farklılık gösterir. Bunun nedeni embriyonun gelişimi sırasında parmakların oluşumlarında görülen farklılıklardır. İşaret parmağı ile serçe parmağının oluşumu birbirinden farklıdır. Bu yüzden parmak izleri bütün parmaklarda farklılık gösterir.

parmak izi mucizesi ile ilgili görsel sonucu

Parmak İzi Çeşitleri
Parmak izleri hem bilim insanları hem de adli tıp uzmanları tarafından toplamda 7 farklı parmak izi çeşidi olarak ayrılmıştır..
  • Arch, yani yay biçiminde olan parmak izleridir.
  • Tentarch, yay biçimini farklı bir versiyonudur.
  • Right Loop, sağa doğru uzanan döngülerdir.
  • Left Loop, sola doğru uzanan döngülerdir.
  • Double Loop, hem dağa hem sola doğru uzanan döngülerdir.
  • Right Pocked Loop, sağ çukurlu döngü olarak bilinir.
  • Left Pocked Loop, sol çukurlu döngüler olarak bilinir.
  • Whorl, halka şeklinde gelişen izlerdir.
  • Mixed, karışık yapıya sahip olan döngülerdir.

parmak izi çeşitleri ile ilgili görsel sonucu

Parmak izleri nerelerde kullanılıyor?
Parmak izleri bir nevi insanların polis ve adli kurumlarda bulunan kimlikleridir diyebiliriz. Bir olay sonucunda alınan parmak izi ile eşleştirilen parmak izleri sayesinde suçlunun bulunması daha kolay olur.
Parmak izi güvenlik sistemi geliştiricileri arasında çok popüler hale gelmiştir. Özellikle parmak tarama bir şifre ya da PIN kodunu bilgisayarlar ve becerikli alet içinde kullanılabilmektedir. Parmak izi sensörü de ortaya çıkmış son smartphone içinde Apple’dan – iPhone 5’lerde dokunmatik kimliği adı verilir ve kullanıcıya bilgi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Çip doğrudan “Giriş” düğmesini entegre edilerek kilit açılır.
Parmak izlerinin güvenilirliği bazen tartışma konusu oluşturmaktadır. Çünkü insanların başından geçen genetik ya hormonal hastalıklar, kazalar ya da parmak yüzeylerine zarar veren yaralanmalar parmak izlerinin yapısını bozmaktadır. Bu yüzünden adli vakalarda yalnızca parmak izine bakılarak bir sonuca varılmaz. parmak izi çeşitleri ile ilgili görsel sonucu