Çoğumuzun başına geliyordur; kapı koluna dokunursunuz, çarpar; arabanızdan inerken, arabanın kapısı çarpar. Biriyle tokalaşırsınız yine çarpar. Bu durum son derece can sıkıcıdır. Aynı zamanda nesnelere dokunduğumuzda neden  elektrik çarpıldığımızı hissetmek merak konusudur. İşte bunun sebebinin statik elektrik olduğu biliniyor.  Özelikle kışın giydiğimiz yün ve benzeri kazaklar, kuru havalar, çeşitli kumaş ve benzeri nesnelerle sürtünmeden dolayı, oluşan elektrik vücudumuzda birikiyor. Biriken bu statik elektrik ise kendini bir şekilde toprağa boşaltma ihtiyacı duyuyor ki burada yer çekimi kuvveti etkilidir.  Böyle olunca da vücudumuzun herhangi bir yeri, iletken bir nesne ile iletişime geçer geçmez karşı tarafa tüm yükünü boşaltıyor ve elektrik çarpması oluşuyor.

Aslında vücudumuzu elektrikle çalışan bir makine olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzda belli miktarda elektrik doğduğumuz andan itibaren bulunur. Ve aslında vücudumuzdaki birçok sistem elektrik sinyalleri ile çalışmaktadır. Örnek olarak sinir sistemimizdeki sinyaller ilgili yerlere gitmekte ve reflekslerimizi, hareketlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Hücreler arası iletişim yakın veya uzak olmak üzere hepsi sinyaller ile gerçekleşmektedir.Tabi bu sinyal iletim ve geri dönüşüm olayları saniyelerle yarıştığı için bunları fark edememekteyiz. Vücudumuzun elektrikle çalışması sayesinde kalbimiz sürekli olarak çalışmaktadır.

İnsan vücudunun elektriksel iletimi çok karmaşıktır ve tam olarak çözülememiştir. Elektriksel olayları incelemek için basitleştirilmiş modeller kullanırız. Şimdi
insan vücudunun basitleştirilmiş bir modelini aşağıda görebilirsiniz.
       
(a) Bir kolu ve bacağı arasındaki bir gerilim farkı olan insan vücudu.
(b) Bir kolu ve bir bacağı arasında gerilim farkı olan insan vücudunun basitleştirilmiş modeli.
Vücut, akım için bir iletken olarak davranır. Bu nedenle bir başlangıç, vücudu direnç olarak modellemektir.

Kimi zaman bir nesneye dokunduğumuzda elektrik çarpar. Bunun nedeni ise vücuttaki aşırı elektrik birikmesidir. Elektriğin vücudumuzdan akmasının sebebi hücre sıvıları, başta tuz olmak üzere çözülmüş iyonlar vardır. Bunlar çok iyi iletkendirler ve vücudumuzdaki elektrik akımının akmasına neden olur. Sonuç olarak çarpılma olayını elektrik geçişinin olduğu noktada hissederiz.

Peki vücudumuzdaki statik elektriği nasıl boşaltabiliriz?

Aşağıdaki maddeler kalıcı çözüm değildir ama yinede sürekli elektrik çarpması sorununu biraz da olsa ortadan kaldırmak için etkili olduğunu söyleyebilirim.

  • Toprakta yalın ayak gezmek
  • Su ile temas
  • Duş alırken terlik giymemek
  • Yünlü elbiselerden uzak kalmak
  • Antistatik ayakkabı
  • Arabadan inerken, ayaklarınız yere basmadan kapıyı tutmaya devam ederseniz, arabanın kapısı sizi kesinlikle sizi çarpmayacaktır.