anne sütü ile ilgili başlıklar ile ilgili görsel sonucu

9 ay boyunca anne karnında tüm tehlikelerden korunarak büyüyen bebek, doğumla birlikte tanımadığı, alışık olmadığı ve kendisi için birçok riskin bulunduğu bir dünyaya gözlerini açar. Bu dünyada en önemli koruyucusu ise annesidir. Anne yalnızca ilgisi ve koşulsuz sevgisi ile bebeğini koruyamaz. Anne sütü, bir annenin bebeğine verebileceği en büyük mirastır. Anne sütü yalnızca bir besin maddesi değildir. Doğumdan sonra gelen ilk süt (kolostrum) bebeği hastalıklara karşı koruyan ilk koruyucu bariyerdir. Kolostru, bebek için ilk aşı, onun vücut şifrelerini bilen gerçek bir yapı ve sağlıklı büyümesi için en uygun gıdadır. Kolostrumun 1 ml’sinde 1.000.000 canlı hücre bulunur. Bu da bugünkü teknolojiye rağmen hiçbir ilaçta bulunamayacak bir güçtür. Tüm bu koruyucu antikorlar bağışıklık sistemi henüz oluşmamış olan bebeği korumak için programlanmıştır. Annenin sütünün içeriği, bebeğin doğum tarihine göre değişebildiği gibi aynı bebeğin ayına hatta gün içindeki öğününe göre de değişir.

Bebek gelişimi uzmanları sağlıklı ve mutlu bebek yetiştirmenin ilk adımlarından birinin anne sütü olduğunu söylemektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerinin anne sütü alamayan bebeklere göre daha ileride olduğunu ifade etmektedirler.

anne sütü ile ilgili başlıklar ile ilgili görsel sonucu

Anne Sütünün İçinde Ne Vardır ve Neden Bu Kadar Önemlidir ?

Bebek ilk günlerde protein, bağışıklık kuvvetlendirici vitamin ve minerallere daha çok ihtiyaç duyduğu için vücut, anne sütünü buna göre ayarlar. Kolostrumda normal bir yetişkinde bulunan antikorların 100 katı antikor bulunur. Bu bebek için çok önemlidir. Doğumdan sonraki iki hafta içinde gelen geçiş sütünde protein miktarı azalmaya, şeker, yağ ve enerji miktarı artmaya başlar. Bu büyüyen bebeğin gereksinimlerine göre ayarlanmıştır. Olgun sütün ise %88’i su, %55’i yağ, %37’si karbonhidrat ve %8’i proteindir. Anne sütündeki laktoz bebeğe enerji verirken, bağırsaklarda bakteri üremesini önleyen bir ortam oluşturur. Olgun sütte bulunan protein miktar olarak az görünse de, içerik olarak o kadar değerlidir ki ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyacını karşılar. Anne sütündeki yağlar bebeğin görme ve beyin fonksiyonlarının gelişimi için çok önemlidir. Bebeğin beyin ve sinir dokusunun gelişimi için gerekli olan yağlar anne sütünde inek sütüne göre 8 kat fazla bulunmaktadır.

Anne sütündeki tuz oranı çok düşüktür. Bu yüzden bebek fazla tuzu atmak için ekstra suya ihtiyaç duymaz. Bebeği hastalıklara karşı korur. İshal, zatürre gibi hastalıklar bu bebeklerde daha az görülür. Hastalığa yakalansalar bile kolay atlatırlar. Şeker hastalığı, obezite, damar sertliği, bağırsak hastalıları gibi kronik hastalıklar anne sütü alan bebeklerde daha az görülmektedir. Alerjik hastalıklar daha az yaşanır. Çocukta alerjik yatkınlık olsa dahi bunun görülmesi ileri yaşlarda ve daha hafif oluşmaktadır. Anneden süt emen bebekler biberonla beslenen bebeklere göre daha fazla güç harcadıklarından çene, ağız ve dil kasları daha fazla çalışır. Bu da daha iyi çene ve diş yapısı demektir.

Son olarak anne sütü sadece bebek için değil genel olarak insan sağlığı için önemlidir. Yaşayabilme potansiyelini artırır. Kişinin hem sağlıklı hemde zeki olması anne sütü ile ilişkilendirilmektedir. Direnci yüksek tutar. Bebekliğinde anne sütü ile beslenenlerde bazı kanser türlerinin daha az görünmesi anne sütünün tüm yaşam boyunca koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir. Bebeğinizden anne sütünü esirgemeyin. Anne sütü hepimiz için bir mucizedir.

Bebeği obeziteye karşı önlüyor

Amerikan Pediatri Akademisi’ nin obeziteyi önlemek için bebeklerin anne sütü ile beslenmesini önerdiğini vurgulayan Altaş, anne sütü alan bebeklerin daha iyi bir beslenme alışkanlığı edindiği gözlenmiştir. Ayrıca anne sütü daha az insülin ( yağları depo eden hormon) ve daha fazla leptin (yağları yakan hormon) içerdiği için bebeğin aşırı kilo almasını önleyici özelliktedir. Çeşitli bilimsel araştırmalarda, anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki olduklarına ilişkin sonuçlara ulaşılmış olup bu araştırmaların birinde, 17 binden fazla bebek doğumdan sonra 6,5 yıl süre ile takip edilmiş ve bebeklerden uzun süre anne sütü alanların, daha yüksek bir zeka katsayısına sahip olduğu gözlenmiştir.sabinanın anne sütü içmesi ile ilgili görsel sonucu

Anne sütünün yetişkinlere faydası var mı?

Yakın zamanda insanlar, anne sütünün cilde iyi geldiğini, bağışıklığı güçlendirdiğini ve yetişkinlerin de içebileceğini fikri ortaya atılmıştır. Vücut geliştirmeciler kas gelişimlerine yardımcı olduğunu fark ettiler. Kemoterapi gören hastalar ise tedavinin yan etkilerinden anne sütüyle kurtulduklarını iddia ediyorlar.

İspanya’da yaşayan Sabina isimli kadın her gün bir fincan kahve içmenin hiçbir işe yaramadığına karar verdi. Sabina, bir sitede yayınlanan yazısında anne sütünün şekerli bir tadı olduğunu ancak pek de iştah açıcı olmadığını ancak içtikten sonra enerjik, duru ve temizlenmiş hissettiğini söyledi. Buna karşın emzirme danışmanı Alba Padro, bu etkilerin psikolojik olduğunu, anne sütünün sadece bebekler için faydalı olduğunu bildirdi. Öte yandan kemoterapi hastalarına gerçekten iyi gelebileceğini kabul etti. Bu konudaki fikirler hala kesinleşmemekle birlikte çalışmalar devam etmektedir.

spor yapanların anne sütü içmesi ile ilgili görsel sonucu