Bellek bozuklukları dismnesia (hafıza zayıflığı), amnezi (hafıza yetersizliği), paramnezi (hafıza aldatmacaları) olmak üzere üçe ayrılır.Paramnezi ise konfabülasyon (sahte anılar) ve kriptomnezi (bellek çarpıtmaları) olarak ikiye ayrılır.
Konfabülasyon gerçek olayları unutturarak yerini kurgularla doldurur. Bunlar mevcut hayatın günlük olaylarıyla ilgili de olabilir.
Kriptomnezi ise bir rüyada görülen veya okunan bir şeyin, gerçekte kendileri tarafından yaşanmış gibi hissedilmesine neden olan bir hafıza bozukluğudur.
Yani paramnezi için, zihinde canlandırılıması mümkün olmayan bir anının kişide yaşanmış olduğu izlenimine sebep olan bir anı karışıkılığı da denilebilir.
Bu sendromda hastanın hatırlamasındaki boşlukların yerini uydurma olaylar doldurabilir. Örneğin kendini kraliyet ailesine ait hisseden biri taç giyme törenine ait gerçek olmayan anılar hatırlayabilir.
Bu tip hafıza bozukluları esasen merkezi sinir sisteminin çeşitli organik hastalıkları için karakteristik bazı özelliklerdir. Ana hastalık tedavi edilmelidir.
Bazen ise tam tersi hastalar yeni şeyler öğrenemiyor ve o bilgilerle ilgili hafızaları oluşmuyor. Beynin iki yarısında da
rol oynayan özel alanlar vardır. Bunlardan en önemlisi, beyinin derinliklerinde  yer alan Hipokampus isimli çekirdeksi yapıdır. Bu bölgeye iki yanlı bir şey olursa, kişide bu öğrenememe durumu açığa çıkabilir. Ancak, bu kişiler eskiden öğrendikleri bilgileri kullanmaya devam edebiliyorlar.
Hatırladıklarınıza güvenmeyin !